Felelős bányászat és a jövőnk – együttműködés a MATE hallgatóival - Colas Északkő
&#x;&#x;
Hírek
Felelős bányászat és a jövőnk – együttműködés a MATE hallgatóival

2024. 08. 07..

A fenntartható fejlődés és a környezetvédelem iránti elkötelezettségünk jegyében idén is örömmel működtünk együtt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének hallgatóival. Egy izgalmas tervpályázatot hirdettünk meg, amelyben a feladat az volt, hogy dolgozzák ki a gyöngyössolymosi Kis-hegyi kőbánya komplex utóhasznosítási ötlettervét.

A tervpályázat célja

A tervpályázat célja, hogy a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, és olyan megoldásokat találjanak, amelyek nemcsak a bányaterület tájbaillesztését oldják meg, hanem hozzájárulnak a káros környezeti hatások csökkentéséhez és az élet- és balesetvédelem biztosításához is. A feladat során a hallgatók két fős tervezői csoportokban dolgoztak és a félév során részletes vizsgálatot, értékelést, koncepciót és tervet dolgoztak ki.

A bányaüzem utóhasznosításának lehetőségei

A hallgatók két alternatív utóhasznosítási megoldást javasoltak:

  • „Szelíd” hasznosítás:
  • Védelmi, ökoturisztikai vagy termesztési célok (pl.: természetvédelem, környezetvédelem, mező- vagy erdőgazdaság)
  • Ebben az esetben a tervek olyan megoldásokat tartalmaznak, amelyek segítik a természetes élőhelyek helyreállítását és megőrzését, miközben lehetőséget biztosítanak az ökoturizmus és a fenntartható mezőgazdaság számára.
  • „Intenzív” hasznosítás:
  • Közepes/intenzív hasznosítások kombinációja (pl.: rekreációs, lakó, ipari, kulturális, oktatási célok).
  • Ez a verzió olyan komplex tájrehabilitációs megoldásokat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik a terület intenzívebb kihasználását, miközben figyelembe veszik a helyi közösség rekreációs igényeit.

Mindkét változat esetében a hallgatók javaslatokat tettek a tereprendezésre, növénytelepítésre, vízrendezésre és az infrastruktúra elemeire. A tervek között szerepeltek tanösvények, kilátópontok, rekreációs terek, kerékpáros pályák, tematikus játszóterek, rendezvényterek, bungee jumping lehetőségek, via ferrata és pihenők, valamint bányatörténeti bemutató is. Különös figyelmet fordítottak a következőkre:

  • Tereprendezés: műszaki és mérnökbiológiai megoldások alkalmazásával.
  • Növénytelepítés: fajlista készítése, vázlatos kiültetési terv és telepítési módszerek kidolgozása.
  • Vízrendezés: vázlatos javaslat a felszíni csapadékvíz elvezetésére.
  • Infrastruktúra: utak, egyéb infrastruktúra elemek és berendezési tárgyak nyomvonalának meghatározása és típusainak kiválasztása.

Eredmények és elismerések

A pályázatok elbírálása után a legjobban teljesítő hallgatókat díjaztuk, elismerve színvonalas munkájukat és kreatív ötleteiket. A hallgatók lelkesedése és elhivatottsága meggyőzött minket és biztosak vagyunk benne, hogy az általuk kidolgozott tervek hozzájárulnak a fenntartható és felelős bányászat jövőjének megteremtéséhez.

Köszönjük a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének hallgatóinak a közreműködést, és bízunk benne, hogy az általuk kidolgozott elképzelésekből a jövőben a legjobbak meg is valósulnak.

Köszönjük, hogy velünk tartotok ezen az úton!

 

Colas Hungária