2025. 04. 09..
2025. február 3-5. között Finnországban, Tampere városában rendezték meg az InfraBIM Open 2025 konferenciát, amely a világ egyik legjelentősebb eseménye az infrastruktúra kivitelezés digitalizációja terén. A házigazda Finnország évek óta élen jár az építőipari digitalizációban, így az esemény egyedülálló lehetőséget kínált a legújabb technológiák és bevált gyakorlatok megismerésére.
A Colas Hungária Zrt. idén nem csupán résztvevőként, hanem előadóként is képviseltette magát. Ugyanakkor nem csak előadni mentünk Finnországba: célunk volt a legújabb technológiák és jó gyakorlatok hazahozása is, hogy tovább fejlesszük a hazai építőipari digitalizációt.
A tavalyi, lyoni konferencián út felújítási témakörben arattunk osztatlan sikert, idén pedig egy még komplexebb témával nyertük el a részvételt. Az előadás fókusza a BIM bevezetésének folyamata és a BIM mérnök szerepének változása volt a digitalizáció során. Jövőre az InfraBIM Open Párizsban kerül megrendezésre, és célunk, hogy ott is előadóként szerepeljünk, folytatva a megkezdett szakmai diskurzust.
A Colas Hungária előadó csapata
A vállalat BIM szakemberei – Bellaagh Mátyás (IIR igazgató), Kathy Dávid (BIM főmérnök) és Őri Barnabás (BIM mérnök) – közösen tartották meg előadásukat, amelynek címe:
“A BIM bevezetése és a BIM mérnök szerepe a digitalizációban – Amit tudnod kell, és amire nem is gondoltál”
A konferencián való előadásra pályázni kellett, melyre szakembereink az alábbi jelentkezést adták be:
“Szeretnénk bemutatni a BIM bevezetésével kapcsolatos tapasztalatainkat, különös tekintettel arra, hogy hogyan és miért állt fel a BIM-csapat, és hogyan értük el a legfontosabb mérföldköveket a vezetőség elvárásainak megfelelően az elmúlt 5 évben. Bemutatjuk az általunk alkalmazott stratégiai megközelítéseket, a tanulságokat és a gyakorlati példáinkat – például azt, hogyan választottuk ki az első projektjeinket és hogyan irányítottuk annak megvalósítását. Emellett betekintést nyújtunk az általunk elkövetett hibákba, az azonosított kockázatokba és abba, hogyan küzdöttük le ezeket, mert fontos megjegyezni, hogy nem minden rózsaszín felhő.
Részletes áttekintésünk kitér a sikeres BIM-megvalósítás alapvető követelményeire – emberek, tudás, szoftver, eszközök, idő és költségvetés. Útközben szembesültünk a kihívásokkal, elkerültük a zsákutcákat, és szakértőket hívtunk segítségül. Bemutatjuk azt is, hogyan fejlődött a BIM a vállalatunkon belül, egy kísérleti kezdeményezésből üzleti tevékenységünk meghatározó jellemzőjévé vált. Ez az őszinte áttekintés nemcsak az elért eredményekre, hanem az átalakulás realitásaira is rávilágít – egy olyan váltás, amely nem volt mindig könnyű, de kritikus fontosságú volt az új munkakultúrához való alkalmazkodás szempontjából.
A projektmenedzsment és a nagyszabású változásmenedzsment tárgyalása során megosztjuk, hogyan sikerült a munkatársakat sikeresen bevonni és meggyőzni az új módszerek elfogadásáról. Részletezni fogjuk azokat a stratégiákat, eszközöket és módszereket, amelyek lehetővé tették számunkra, hogy legyőzzük és az ismeretlentől való félelmet, és hogyan valósítottuk meg a BIM megközelítésre való átállást. Továbbá bemutatjuk azokat a felülről lefelé irányuló stratégiákat, amelyeket a BIM belső népszerűsítésére használtunk – hogyan motiváltuk, képeztük és szerveztük a rendezvényeket a sikeres bevezetés érdekében. Ezek az erőfeszítések segítettek a helyszíni csapatoknak abban, hogy a BIM-et a mindennapi munkájuk során alkalmazzák, hozzájárulva ezzel a működési sikerhez.
Bemutatjuk, hogy az alapvető feladatokon (modellezés, információkezelés és -átadás stb.) kívül a BIM-mérnöknek milyen más kihívásokkal, megoldandó problémákkal és megoldandó igényekkel is szembe kell néznie, amelyek nem projektspecifikusak, de hozzájárulnak egy kivitelező vállalat munkafolyamatainak digitalizálásához. E kihívások azonosítása, a digitalizálási lehetőségek felkutatása és a különböző megoldások megvalósítása a BIM-csapat hatékony közreműködésével, közös cégcsoport szintű feladat.
Végül feltárjuk az informatikai szakemberek és a BIM-mérnökök közötti határvonalat, bemutatunk néhány konkrét megoldást, amelyeket az évek során fejlesztettünk ki, miközben további olyan kérdéseket is azonosítunk, amelyekre a folyamatos fejlődés érdekében figyelmet kell fordítani.”
A Colas Csehország, Colas Rail, Colas Morocco és Destia jelenléte
Az idei konferencián külön öröm volt számunkra, hogy a Colas Csehország is előadóként vett részt, bemutatva saját BIM-fejlesztéseiket. Őszinte büszkeséggel mondhatjuk, hogy nekik mi is utat mutattunk a digitalizációban, és fantasztikus érzés volt látni, hogy ők is sikereket könyvelhetnek el ezen a szakmai területen.
Szintén előadóként szerepelt a Colas Rail, amely a vasúti infrastruktúra digitalizációjában tett előremutató lépéseiről számolt be.
Emellett a Colas Morocco delegációja is jelen volt a konferencián, mint hallgatóság, és figyelemmel követték a digitalizációs fejleményeket.
Külön kiemelendő, hogy a Desita (Colas Finnország) szakemberei, akik élen járnak a digitalizációban, elismerték az elért eredményeinket. Számunkra ők a mintakép, és különösen motiváló volt az ő elismerésük.
Főbb tanulságok és eredmények
A konferencia egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy három évvel ezelőtt a Colas Hungária körülbelül két fényévnyi lemaradásban volt a digitalizáció terén, azonban mindössze három év alatt ennek a lemaradásnak több mint a felét sikerült ledolgoznunk. Ezúton is köszönet minden kollégának az előremutató hozzáállásért, amely nélkül ez nem valósulhatott volna meg. Jelenleg a vállalat fejlettebb BIM-megközelítést alkalmaz, mint a kontinensen működő építőipari cégek 90%-a. Ez óriási teljesítmény, hiszen Nyugat-Európában sincsenek olyan vállalatok, amelyek a Colas Hungária digitalizációs szintjén állnának.
A konferencián szerzett tudás és tapasztalat nemcsak a bemutatott előadásunkban rejlett, hanem abban is, hogy számos új technológiát, módszert és megközelítést ismerhettünk meg, amelyeket a hazai gyakorlatba is beépíthetünk.
Előretekintés: Párizs 2026
A tavalyi lyoni siker és az idei tamperei előadás után 2026-ban Párizsban szeretnénk folytatni ezt az utat. Az InfraBIM Open konferenciasorozat nemcsak a szakmai elismerés egyik fontos állomása számunkra, hanem egy olyan fórum is, ahol tovább mélyíthetjük nemzetközi kapcsolatainkat és építhetjük a BIM jövőjét.
A digitalizáció nem lehetőség, hanem elkerülhetetlen fejlődési irány, és a Colas Hungária ebben élen jár.
Írta: Kathy Dávid