2024. 02. 01..
Budapesten a végéhez közeledik az elmúlt évtizedek legnagyobb ivóvízminőség-javító beruházása, a hálózat elavult vezetékeit cseréltük.
A közel 20 milliárd forint értékű projektet a P-C Víztermelő Kutak Konzorcium (Penta Kft. – Colas Alterra Zrt.) valósította meg. A Colas Alterrára eső forgalom 11,5 milliárd forint volt.
Jelenleg a fővárosban körülbelül ötezer kilométer hosszú az ivóvízhálózat, melynek jelentős része 50-90 év közötti. A 100 évre tervezett vezetékek élettartama a vége felé közeledik, ezért cseréjük szükségessé vált. A műszaki szükségességen túl a jelenlegi hálózat bizonyos szakaszokon mára túlméretezetté vált, mivel változtak a vízfogyasztási szokások, így sok esetben „pangás” alakult ki a főnyomó vezetékekben.
Főnyomóvezeték cserék:
A projekt során 6,6 km főnyomóvezeték cseréje valósult meg. A meglévő nagyobb méretű DN1600-DN1200 Sentab vezetékek helyére új, kisebb átmérőjű GÖV vezeték épült, amelyben a víz már megfelelő sebességgel áramlik, így biztosítva az ivóvíz megfelelő minőségét.
Főbb mennyiségek nagyátmérőjű vezetékekből:
- DN1200 GÖV vezeték: ~ 1600 fm
- DN1000 GÖV vezeték: ~ 1495 fm
- DN600 GÖV vezeték: ~ 2675 fm
A megfelelő vízellátás és üzembiztonság érdekében a Duna alatt futó, a dél-pesti és a dél-budai hálózatot összekötő vezetéket is fel kellett újítani. Mintegy 530 fm DN1100 PE vezeték került behúzásra a meglévő medercsőbe. A bélelést követően kőszórást készítettünk a medercső megfelelő védelme érdekében.
A másik ágban a Ráckevei Duna alatt a csepeli és soroksári oldalt összekötő medercső szintén felújításra került egy itatott tömlős bélelési technológiával. A meglévő DN1000-es acélcsövet 280 fm hosszon béleltük ki.
A munkaterület érintette a budafoki 6-os számú főutat is, melynél szintén alkalmaztunk behúzásos technológiát. DN1200-as GÖV csövet húztunk be DN1600-as meglévő Sentab csőbe több szakaszon, összesen ~ 500 fm-en. A csőrakat tokjaira egyedi kónuszt gyárttattunk, amely viselte a behúzás közben fellépő súrlódási erőket.
Csápos kutak felújítása:
A projekten belül 60 db csápos kút került felújításra a Szentendrei- és a Csepel-szigeten, biztosítva ezzel a szükséges mennyiségű ivóvíz-termelést.
Kutanként öt új csáp került kisajtolásra, egyenként 30 fm hosszban. A koracél anyagú csápok perforált, úgynevezett hídszűrős kialakításúak. Ebből összesen ~ 9 km-t sajtoltunk be a vízadó rétegbe.
Az összes kút teljeskörű gépészeti és elektromos felújításon is átesett.
Ólom bekötés cserék:
2956 db ólomanyagú házi ivóvízbekötés cseréje történt meg, a munkálatok Budapest összes kerületét érintették.
A kivitelezési munkák 2021 őszén kezdődtek és 2023 őszére fejeződtek be. A műszaki átadás-átvételi eljárás 2023.11.16-án zárult le.