2024. 09. 24..
Colas Északkő laboratóriumának 6S rendszere
A biztonság és hatékonyság szolgálatában
A Colas Északkőnél az elmúlt évek során nem csak a Javító Üzem, hanem a tállyai telephelyű Központi Laboratórium is jelentős változásokon ment keresztül azáltal, hogy működését a 6S rendszer elvei szerint újra gondoltuk. Ez a napjainkban, a cégcsoporton belül is napról-napra népszerűbb munkafilozófia nem csak a gyártási, karbantartási, hanem a laborvizsgálati területen is alkalmazható; habár ezen a területen nem nevezhető tömegesnek az alkalmazása, sem általánosságban, sem pedig a cégcsoporton belül.
A kaizen filozófia jelentése
A 6S rendszer az egyik alapvető Kaizen eszköz, amely a vállalati és szervezeti rendezettség állandó fenntartását szolgálja. A 6S alkalmazása nélkül elképzelhetetlen a kaizen filozófia megteremtése, azaz a tevékenységek jobbá tételére való folyamatos törekvés. A Copilot mesterséges intelligencia alkalmazása az alábbiak szerint foglalja össze a kaizen lényegét: „A kaizen egy japán módszer, amely szerint azt az élet minden területén, ahol emberek tevékenykednek, meg lehet valósítani, azaz mindig jobbá lehet tenni bármilyen tevékenységet és így annak eredményét is. A kaizen nem csak egy módszert, hanem gondolkodásmódot is jelent. Alapelve szerint minden probléma egyben lehetőség is a fejlődésre és a fejlesztésre. Elsődleges célja nem a felelősök keresése, hanem a kialakult helyzet megoldása és a tanulás a történtekből. A kaizen szemléletében működő vállalatok célja, hogy vevői igényeinek minél magasabb szinten tegyenek eleget. Mindezt a költségek csökkentésén, a minőség fejlesztésén, a szállításon és a vevőkiszolgálás nagyobb pontosságán, valamint rugalmasságán keresztül érik el. A kaizen folyamatos, fokozatos fejlesztésről szól, azért, hogy számunkra kedvező változás következzen be.”
A leírásból látható, hogy a rendszer bevezetése önmagában nem jelenti azt, hogy a rendszerrel kész vagyunk, és elégedetten hátra dőlhetünk. Éppen ellenkezőleg. Azt jelenti, hogy a folyamatainkat folyamatosan fejlesztve, a hibáinkat felismerve, közösen, a munkatársakat bevonva érjünk el időről-időre hatékonyabb működést, vagy a kockázataink csökkentését.
A 6S rendszer a Colas Északkő életében
A Colas Északkő Központi Laboratóriumának 6S utazásának kezdetét a tállyai Javító Üzemben bevezetett 6S rendszer megismerése jelentette. Szerencsére a szervezet működésében, a mindennapi folyamatokban, vezetési stílusban már a bevezetést megelőzően is fellelhetőek voltak a kaizen filozófia elemei, így fordulhatott elő az az eset, hogy a 6S laboratóriumi bevezetésének ötletével Szabó Tibor minőségellenőr kollégánk előálljon. Ezzel kezdetét vette a laboratórium 6S transzformációja, melynek motorja az említett minőségellenőr kollégánk volt. Tibor lett a projektfelelős, aki folyamatosan egyeztetett a laborszemélyzettel, a vezetőkkel, kérdései esetén pedig az akkoribán már 6S tapasztalatokkal rendelkező javítóüzemi kollégáinkhoz is fordulhatott.
A bevezetéssel egyidőben történt egy egyébként is szükségszerű általános laborfejlesztés és kapacitásbővítés a Budapest-Belgrád vasútvonalhoz kapcsolódóan megnövekedett laborvizsgálati igények miatt. Ennek keretében a laboratórium területe hozzávetőlegesen 30 m2-el növekedett, mely lehetőséget teremtett a laborfolyamatok teljeskörű újra-értelmezésére, immáron a 6S filozófia elemeinek tükrében.
Meg kell említeni, hogy az egyébként is szükségessé váló kapacitásbővítés költségeit leszámítva a 6S rendszer kialakítása nem igényelt jelentős pénzügyi forrásokat, a folyamatok átgondolása, majd a környezet kialakítása saját erőforrásokkal, a napi munkavégzés végrehajtása mellett történt, mely megfelelő csapatszellem és csapatmunka nélkül nem lett volna lehetséges; így elmondható, hogy a laboratórium 6S rendszerének kialakításához valamennyi érintett munkatársunk jelentős mértékben hozzájárult.
Seiri – kiválogatás
A folyamat a sort (seiri – kiválogatás) lépéssel kezdődött. Ebben a lépésben a felesleges tárgyakat azonosítottuk, kiválogattuk, kategorizáltuk majd a megfelelő elhelyezésről és selejtezésről is gondoskodtunk. Ennek keretei között került sor többek között régi vagy törött eszközök, elavult dokumentumok vagy nem használt anyagok rendszerezése.
Seiton – rendezés
Második lépésben a „rend (seiton – rendezés)” került a folyamat fókuszába. Ez a lépés arra összpontosít, hogy a megfelelő helyre rendezzük az előzőleg kiválogatott elemeket. Az eszközök és anyagok logikus és könnyen hozzáférhető módon való elrendezése elősegíti a hatékony munkavégzést és csökkenti a keresési időt. Ebben a fázisban az azonosítás, csoportosítás, elrendezés, jelölés fogalmak dominálnak.
Seiso – tisztítás
A rendszer nélkülözhetetlen elem a „shine (seiso – tisztítás)”. A tisztaság és az alapos tisztítás nyilvánvalóan kiemelt fontossággal bír a 6S módszerben. Rendszeres tisztítási folyamatok és karbantartási tevékenységek segítenek megőrizni a munkaterületet tisztaságát, rendezettségét és a munkavégzéshez szükséges biztonságos feltételeket. Ennek folyamatos fenntartását a kialakított takarítási rend, menetrend, és szabályok segítik. Ennek keretei között nem csak az adott időszakra vonatkozó, takarításért felelős személyzet van kijelölve, hanem a takarítás műszaki tartalma is meghatározott, beleértve a laborhelységeket, a gépeket, a labor által használt járművet, egyebeket. Ezeket a folyamatokat is a labordolgozók végzik, beiktatva azokat a napi rutinba, így folyamatosan biztosított a labor állandó tisztasága, és a 6S szerinti elvárt állapot fenntartása. Ennek megfelelően egy vizsgálat nem az eredmény rendelkezésre állásával, hanem az eredeti rendezett állapot megteremtésével ér véget.
Seiketsu – standardizálás
A 6S rendszer következő eleme a „standardize (seiketsu – standardizálás). Ez a lépés az egyenletes és standardizált munkamódszerek kidolgozására összpontosít. Természetesen itt nem csak az egyébként szabványosított laborvizsgálati folyamatokra kell gondolni, hanem azokra a napi folyamatokra, melyek meghatározzák egy laboratórium működését. Ezeknek a folyamatoknak természetesen a NAH eljárásoknak is meg kell felelniük, de azokon túl is mutathatnak. Esetünkben az volt az alapvető célkitűzés, hogy az általunk alkalmazott folyamatok a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) részére kialakított rendszerben kerüljenek meghatározásra, még akkor is, ha ezek esetenként túlmutathatnak az akkreditálási szabályok elvárásain. Célja tehát, hogy minden alkalmazott ugyanazokat az eljárásokat kövesse a munkavégzése során, és azonos minőségi szintet érjen el a munkában, amely növelheti az eredményességet és minimalizálhatja a hibák előfordulását.
Shitsuke – fenntartás
A folyamat és a rendszer működése elképzelhetetlen az 5.elem, a sustain (shitsuke – fenntartás) nélkül. Ez a lépés arra a munkavállalói belső ösztönzésre épül, melynek eredményeként a munkatársak a 6S rendszer folyamatos fenntartására és javítására törekszenek. Ez nyilvánvalóan fegyelmet és elkötelezettséget igényel a résztvevőktől, mert ezek szükségesek a hosszú távon fenntartható eredmények eléréséhez. Ennek keretében a főbb szempontok a folyamatos gyakorlás, a motiváció fenntartása, a folyamatok mérése és nyomon követése, azok folyamatos fejlesztése, és ezek beépülése a napi rutinba.
Safety – biztonság
Bár utolsó elemként említjük, de a biztonság (safety) a rendszer alapvetése is, így említés nélkül is szerves része a rendszernek. Lényege, hogy a lehetséges veszélyforrásokat azonosítanunk kell, kockázatkezelést és biztonsági előírásokat kell bevezetnünk, és betartanunk. A rendszer ebben az értelmezésben is túlmutat az egyéni védőeszközök viselésén, sokkal inkább egy folyamatos fejlődésre fókuszál, melynek alapja a biztonságérzet folyamatos javítása, a lehetséges veszélyforrások azonosításával és kizárásával.
Összefoglalásként kijelenthető, hogy a 6S rendszerek laboratóriumi alkalmazásában jelentős potenciál rejlik, hiszen a rendszer alapján újra-gondolt folyamatok lehetőséget biztosítanak nem csak a biztonságosabb, tisztább és rendezettebb munkakörnyezet folyamatos fenntartására, hanem jelentősen hozzájárulhatnak a labortevékenységekben rejlő kockázatok csökkentéséhez a szervezettebb folyamatok és letisztultabb munkakörnyezet eredményeként. Ezzel nem csak a laboratóriumi szolgáltatás minősége, hatékonysága, hanem szakmai reputációja is jelentős mértékben javítható. Ezek közvetett módokon, de jelentős mértékben hozzájárulhatnak a termelési/termékgyártási folyamatok hatékonyságának javulásához a termékgyártási folyamatok hatékonyabb technológiai/laboratóriumi támogatásán keresztül, növelve ezzel a termelés/értékesítés eredményességét és csökkentve a lehetséges termékgyártói kockázatok szintjét.
Szöveg: Ézsiás László
Képek: Szabó Tibor